Exkurzia do Liptovského Mikuláša ponúkla žiakom pútavé prepojenie literatúry, geografie a prírodných vied. Navštívili sme rôzne miesta, ktoré žiakom priblížili historické a prírodné bohatstvo tohto regiónu.
1. Zastávka: Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva
Našou prvou zastávkou bolo Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Toto múzeum patrí k jedinečným inštitúciám na Slovensku, ktoré sa venujú ochrane prírody, životného prostredia a jaskyniarstvu. Žiaci sa dozvedeli o rôznych ekosystémoch a ohrozených druhoch fauny a flóry, ako aj o technikách skúmania jaskýň. Zážitkovou formou mali možnosť nazrieť do podzemného sveta, ktorý sa skrýva v slovenských horách, a uvedomiť si, aká dôležitá je jeho ochrana.
2. Zastávka: Múzeum Janka Kráľa a Spolok Tatrín
Pokračovali sme do priestorov Spolku Tatrín. Tento spolok zohral dôležitú úlohu v histórii slovenského národného hnutia, keďže práve tu bol v roku 1844 prijatý prvý návrh na kodifikáciu spisovnej slovenčiny. Žiaci mali príležitosť dozvedieť sa viac o cieľoch a aktivitách Tatrína, ako aj o osobnostiach, ktoré sa na tomto úsilí podieľali. Po Múzeu ochrany prírody sme zamierili do Múzea Janka Kráľa. Toto múzeum je poctou básnikovi Jankovi Kráľovi, významnému predstaviteľovi slovenského romantizmu. Žiaci si prezreli exponáty zachytávajúce jeho život a tvorbu, a zoznámili sa s historickým obdobím, v ktorom žil.
3. Zastávka: Demänovská jaskyňa slobody
Vrcholom exkurzie bola návšteva Demänovskej jaskyne slobody. Táto jaskyňa je známa svojou nádhernou kvapľovou výzdobou a tajomnou atmosférou. Vďaka sprievodcom sme sa dozvedeli veľa o geologických procesoch, ktoré tvoria jaskynné útvary, a o rôznych formách minerálov, ktoré vytvárajú pestrú farebnú škálu v jaskyni. Žiaci si mohli prezrieť kvapľové stĺpy a jemné útvary, ktoré sa v jaskyni formujú po tisíce rokov.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Náučno-poznávacia exkurzia Liptovský Mikuláš.