Dňa 27.3. a 28.3. mali naši žiaci prvého stupňa príležitosť preniesť sa vďaka pani učiteľke Hlinkovej, žiačok deviateho ročníka a besede o knihe Opice z našej police od známej spisovateľky Kristy Bendovej do sveta fantázie a humoru. Táto spoločná hodina čítania priniesla mladším žiakom nielen radosť z kníh a čítania, ale aj možnosť spoznať jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej detskej literatúry. Po zaujímavej prezentácii o živote a tvorbe Kristy Bendovej nasledovalo čítanie ukážok z knihy Opice z našej police, ktorú mladším žiakom čítali žiačky deviateho ročníka. Žiaci si s nadšením vypočuli veselé príbehy o nezbedných opičkách. Čítanie prebiehalo v príjemnej atmosfére po ktorom sa potom mladšie deti zapojili do svojho rozprávania o opičkách a podelili sa s deviatačkami o svoje dojmy z knihy, ktorú už mali prečítanú. Podujatie bolo skvelou príležitosťou, nielen na spoznávanie literatúry, ale aj na rozvíjanie vzťahu k čítaniu.
Marec - mesiac knihy
Žiaci na valnom zhromaždení Miestneho odboru Matice slovenskej
Každý rok kultúrnym programom obohacujeme valné zhromaždenie Miestneho odboru Matice slovenskej v Belej-Duliciach. Konalo sa 21. 3. 2025.
Programom sme poďakovali vedeniu a všetkým členom tejto organizácie za prácu, ktorú vykonávajú pre občanov obce Belá-Dulice.
Básňami, spevom a hrou na keyboard sme vyjadrili hrdosť na svoje korene, na krásnu ľubozvučnú slovenčinu. Program ukončili moderným tancom žiačky 9. ročníka.
V programe účinkovali:
Kristínka Matejčíková, Livka Herčútová (3. ročník)Emka Bernátová, Peťko Blahušiak, Miška Sítková, Emka Strišková (4. ročník)
Viki Blahová, Nelka Buľovská, Viki Kapustová, Tamarka Kucháriková, Rebeka Kováčiková (9. ročník) a Tinka Krajča. Zodpovedný za techniku a aparatúru: Tomáško Tomašák (7. ročník).
Do fotogalérie bol pridaný nový album Žiaci na valnom zhromaždení Miestneho odboru Matice slovenskej.
6. A v Envirocentre v SIM-e
Žiaci 6. A sa zúčastnili dňa 19.3.2025 environmentálnej výchovy v Martine-Priekope v areáli SIM, kde je vybudované nové, pekné a zaujímavé Envirocentrum. Pán Kondek žiakov oboznámil s novými pojmami ako relikt, endemit, biodiverzita ... Interaktívnou výučbou im porozprával o živote v lese, o zvieratkách a význame lesov. Žiaci si svoje vedomosti overili v rôznych súťažiach, hrách – napríklad Nenásytný lykožrút, Slepá babka, Slepý dedo, Náš problém, Dezider... Na dvoch modeloch krajiny zisťovali, prečo často dochádza k záplavám a ako by sa tento problém dal riešiť. Žiakov najviac zaujali dve samičky pagekona hrbolkohlavého, mohli si ich podržať, pohladkať aj nakŕmiť lyžičkou. Na záver sa zahrali pohybovo-vedomostnú hru na dvore areálu. Žiakom sa v Envirocentre veľmi páčilo. Ďakujeme pánovi Kondekovi za príjemne strávené dopoludnie, poskytnuté informácie a zaujímavosti o zvieratkách napríklad o dropovi fúzatom.
Do fotogalérie bol pridaný nový album 6. A v Envirocentre v SIM-e.
Víťazi predmetových olympiád
V CVČ Martin prebehlo 14.03.2025 odovzdávanie cien žiakom ZŠ za olympiády z cudzích jazykov, biologickú olympiádu, dejepisnú olympiádu a matematickú olympiádu. Z našej školy sa odovzdávania zúčastnila žiačka 9. ročníka - Žanetka Buľovská, ktorá si prebrala cenu za 3. miesto v biologickej olympiáde za projektovú časť.
Gratulujeme.
Vlakom po Slovensku - Prešov
Dňa 22. marca 2025 sa členovia záujmového útvaru „Vlakom po Slovensku“ vydali na fascinujúcu cestu do Prešova, mesta s bohatou históriou, kultúrou a nezameniteľnou atmosférou. Cieľom výletu bolo preskúmať a zažiť všetky krásy tohto východoslovenského mesta, ktoré je zároveň tretím najväčším mestom na Slovensku. Počas návštevy sme objavili významné historické pamiatky, kultúrne dedičstvo a moderné mestské štvrte, ktoré tvoria nezabudnuteľnú mozaiku tohto úžasného miesta.
Naša prvá zastávka bola v Múzeu Solivar, ktoré sa nachádza na okraji mesta. Múzeum je venované histórii solivarníctva, ktoré malo na Slovensku v minulosti veľký význam. Solivar v Prešove bol jedným z najstarších solivarníckych miest v strednej Európe, kde sa soľ ťažila od stredoveku až po 20. storočie. Návštevníci sa tu môžu oboznámiť s tradičnými metódami ťažby a spracovania soli, ako aj so životom miestnych obyvateľov, ktorí soľ využívali pre svoje živobytie.
V expozícii sa nachádzajú dobové nástroje, modely a interaktívne prvky, ktoré priblížia fascinujúci proces výroby soli a jeho vplyv na ekonomiku a rozvoj regiónu. Múzeum ponúka unikátny pohľad na priemyselnú minulosť a význam soli ako kľúčového tovaru v stredoveku a novoveku.
Po návšteve Múzea Solivar sme sa presunuli do centra mesta, kde sa nachádza hlavné námestie, ktoré je považované za srdce Prešova. Námestie je obklopené krásnymi historickými budovami a je ideálnym miestom na prechádzky, objavovanie miestnych kaviarní, obchodov a reštaurácií. Dominantou námestia je konkatedrála sv. Mikuláša, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky v Prešove. Okrem toho je tu aj množstvo ďalších historických pamiatok, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru a dávajú návštevníkom možnosť na chvíľu sa zastaviť a užiť si krásu mesta.
Naša návšteva Prešova nám umožnila nielen spoznať historické a kultúrne bohatstvo tohto krásneho mesta, ale aj pochopiť jeho súčasný význam a miesto v rámci Slovenska. Prešov je mestom, ktoré sa neustále vyvíja a modernizuje, pričom nezabúda na svoju bohatú históriu a tradície. Tento výlet bol nielen vzdelávací, ale aj inšpirujúci, a Prešov sa tak zaradil medzi miesta, ktoré určite stojí za to opäť navštíviť. Určite sa tam ešte vrátime.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vlakom po Slovensku - Prešov.
Deviataci na testovaní a ostatní žiaci školy – Pohybové aktivity a pomoc prírode
V rámci vyučovania telesnej a športovej výchovy sa 19. marca na našej škole uskutočnili nezvyčajné pohybové aktivity. Zatiaľ čo deviataci riešili testovanie, ostatní žiaci sa zúčastnili netradičného športového dňa, ktorý mal za cieľ nielen zlepšiť ich fyzickú kondíciu, ale aj prispieť k ochrane životného prostredia. Športový deň začal presunom do lyžiarskeho strediska Jasenská dolina, kde sa žiaci zapojili do rôznych pohybových hier na technickom snehu. Počas tohto dňa si vyskúšali niekoľko aktivít, ktoré kombinovali telesné cvičenia so zábavou v zimnom prostredí. Technický sneh, ktorý bol použitý na zorganizovanie hier, vytvoril ideálne podmienky na rôzne hry na snehu. Okrem športových aktivít sa žiaci rozhodli aj pomôcť prírode. Cestou do lyžiarskeho strediska Jasenská dolina sa zapojili do čistenia Národného parku Veľká Fatra od odpadkov. Tento krok bol nielen dôležitý z hľadiska ochrany životného prostredia, ale aj príležitosťou pre mladých ľudí uvedomiť si význam ochrany prírody a jej trvalo udržateľného využívania. Zbieranie odpadkov v krásnej prírode národného parku im zároveň ukázalo, aké dôležité je chrániť naše prírodné bohatstvo.
Deň plný pohybu, zábavy a ekologickej zodpovednosti sa pre žiakov stal nezabudnuteľným zážitkom. Nielenže sa dostali do kontaktu so zimnými športmi a zlepšili svoju fyzickú kondíciu, ale tiež sa zapojili do dôležitej aktivity, ktorá prispela k ochrane našej prírody. Takéto aktivity ukazujú, ako je možné spájať vzdelávanie s praktickými skúsenosťami a posilňovať vzťah k našim prírodným pokladom.
Návšteva predškolákov v 1. ročníku
Ako býva pekným zvykom, aj v tomto školskom roku boli deti s pani učiteľkami z MŠ Belá-Dulice pozrieť svojich väčších kamarátov, ako sa im darí v prvom ročníku. Spolu s rozprávkou o troch prasiatkach strávili spoločnú hodinu. Naši prváci sa snažili predviesť čo najviac svojich vedomostí a zručností. Okrem toho, že prváci ukázali ako sa im podarilo za tých pár mesiacov zvládnuť čítanie, písanie, stihli sa aj spoločne zahrať. Do všetkých činností sa aktívne zapájali aj predškoláci. Ako to už býva, na konci hodiny zazvoní zvonček a ten oznámil koniec i našej spoločnej hodiny, no iba na krátky čas, pretože o necelý mesiac predškolákov čaká zápis do 1. ročníka.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva predškolákov v 1. ročníku.
Zápis do 1. ročníka
V zmysle VZN č. 21/2023 o určení miesta a času zápisu na plnenie povinnej školskej dochádzky sa Zápis na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti obce Belá-Dulice bude konať dňa 07.04.2025 s osobnou prítomnosťou dieťaťa na zápise.
Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt, ak pre neho zákonný zástupca nevyberie inú základnú školu.
Základná škola začína konanie vo veci zápisu na základe prihlášky na vzdelávanie v základnej škole vyplnenej zákonným zástupcom.
Prihláška dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole obsahuje:
a) osobné údaje o dieťati v rozsahu: meno, priezvisko a rodné priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu, rodné číslo, štátna príslušnosť, národnosť. Je potrebné priniesť rodný list k nahliadnutiu a kontrole údajov,
b) osobné údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa v rozsahu: titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko, adresa bydliska a druh pobytu, kontakt na účely komunikácie. Pre overenie údajov je potrebný občiansky preukaz.
Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.
Podanie prihlášky:
Prostredníctvom elektronického formulára: Zákonný zástupca podáva prihlášku elektronicky, vygeneruje prihlášku zo školského informačného systému, ktorý škola používa (Edupage).
O prijatí na základné vzdelávanie do základnej školy rozhodne riaditeľka základnej školy do 15. júna 2025 a spolu s rozhodnutím o prijatí archivuje aj prihlášku.
Ak dieťa nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ MŠ rozhodne o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania po predložení:
a) písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
b) písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast,
c) informovaného súhlasu rodiča.
Rozhodnutie o prijatí sa doručí obom zákonným zástupcom dieťaťa.
Pozývame na Deň otvorených dverí
Micro:bit workshop pre dievčatá na našej škole
Naša škola v spolupráci so spoločnosťou Aj Ty v IT zorganizovala workshop pre dievčatá zameraný na programovanie s Micro:bitmi. Dievčatá mali jedinečnú príležitosť zoznámiť sa so základmi kódovania, vyskúšať si rôzne projekty a objaviť, aké zábavné a kreatívne môže byť programovanie.
Pod vedením skúsenej lektorky sa naučili, ako ovládať Micro:bit, vytvárať interaktívne programy a rozvíjať svoje digitálne zručnosti. Veríme, že tento workshop dievčatá motivoval a ukázal im, že technológie sú aj pre ne!
Ďakujeme Aj Ty v IT za skvelú spoluprácu a tešíme sa na ďalšie podobné aktivity. 🚀💡
Karneval 2025
Dňa 14.2., sme sa stretli na našom obľúbenom karnevale v sále KD obce Belá-Dulice. Zorganizovali ho žiaci 9. ročníka pod vedením triedneho učiteľa Š. Medveca. Všetky masky sa veselo zabávali, tancovali a súťažili. Deviataci sa pochlapili a zabezpečili výbornú zábavu pre svojich spolužiakov, rodičov, za čo im všetkým ďakujeme! Ďakujeme i všetkým, ktorí prispeli cenami do tomboly.
Ako každý rok, aj tento rok boli porotou, ktorú tvorili rodičia, vybraté a ocenené najkrajšie masky.
Z I. stupňa ceny získali: E. Bernátová (valentínka), P. Blahušiak (maliar), S. Hanulová (semafór), J. Keliar (hokejista), T. Hakala (TicTac), M. Kňazko (pilčík).
Z 2. stupňa najviac porotcov zaujali: S. A. Salíni (Kapitán na Titanicu), H. Jesenská (Šmoulinka), J. Froľo (táborák), V. Reichlová (TicTac), R. Kováčiková (mníška), N. Maruškinová (Glinda a Elphaba). Vybrať najkrajšie masky bola naozaj ťažká úloha, keďže všetky masky boli veľmi pekné a kreatívne. Ďakujeme a tešíme sa na ďalší karneval budúci rok!
Do fotogalérie bol pridaný nový album Karneval 2025.
Vlakom po Slovensku - Trnava
V rámci záujmového útvaru Vlakom po Slovensku sme sa vydali na fascinujúcu cestu do historického mesta Trnava, ktoré sa nachádza v západnej časti Slovenska. Naša návšteva zahŕňala nielen prechádzku krásnymi parkami a námestiami, ale aj nezabudnuteľný zážitok v divadle Jána Palárika.
Bernolákov sad a Ružový park
Naše putovanie Trnavou začalo v Bernolákovom sade, ktorý je jedným z najstarších parkov v Trnave. Tento park je ideálnym miestom na relaxáciu a prechádzky medzi vzácnymi stromami a kvetmi. Po jeho návšteve sme pokračovali do Ružového parku, ktorý je známy svojim nádherným ružovým porastom.
Trojičné námestie a historické pamiatky
Po návšteve parkov sme sa presunuli na Trojičné námestie, ktoré je považované za srdce mesta. Námestie je obklopené historickými budovami a kostolmi, ktoré dotvárajú jedinečnú atmosféru Trnavy. Naša pozornosť sa upriamila aj na Pútnickú baziliku sv. Mikuláša, ktorá je významnou sakrálnou pamiatkou mesta. Okrem toho sme videli aj trnavskú synagógu, ktorá je jednou z mála zachovaných synagóg na Slovensku a dokazuje bohatú históriu židovskej komunity v tomto regióne.
Divadlo Jána Palárika: náučno-zážitková prehliadka
Jedným z najväčších zážitkov našej návštevy Trnavy bola určite návšteva divadla Jána Palárika. Ochotní zamestnanci divadla nás previedli náučno-zážitkovou prehliadkou, počas ktorej sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o fungovaní divadla a jeho zákulisí. Navštívili sme kostýmovňu a maskérňu, kde sme sa oboznámili s procesom prípravy kostýmov a líčenia hercov. Prešli sme sa aj po javisku, z ktorého sa nám naskytol úžasný pohľad na divadelné priestory. Zaujímavé bolo aj vysvetlenie, čo sú kulisy a rekvizity a akú dôležitú úlohu zohrávajú v divadelnej produkcii. Dozvedeli sme sa, aké rôzne profesie sú potrebné na to, aby
divadlo fungovalo hladko – od technikov, cez osvetľovačov, až po réžiu, dramaturgiu a hercov. Tento zážitok nám umožnil lepšie pochopiť náročnosť divadelnej produkcie a zároveň nás fascinoval pohľad na divadelný svet z inej perspektívy.Naša návšteva Trnavy bola nezabudnuteľná. Mesto nám ukázalo nielen svoju historickú a kultúrnu krásu, ale aj životnú energiu, ktorú je cítiť na každom kroku. Okrem tradičných pamiatok sme získali nové vedomosti a zážitky, ktoré nám umožnili ešte hlbšie pochopiť históriu a kultúru tohto fascinujúceho mesta. Zážitky z divadla, prehliadky parku a historických pamiatok nám zostanú v pamäti ešte dlhú dobu. Trnava sa ukázala ako ideálne miesto na spoznanie slovenskej kultúry a histórie.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vlakom po Slovensku - Trnava.
Beseda s paleontológom – exkurzia do praveku.
19.2.2025 sa žiaci 7. a 8. ročníka zúčastnili v NK v Martine besedy s paleontológom doc. RNDr. Martinom Kundrátom, Ph.D., ktorý žiakom priblížil život a dielo výtvarného umelca Zdeňka Buriana- pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia.
Zdeňek Burian svoj život zasvätil umeleckej tvorbe o pravekých živočíchoch. Pracoval s poprednými vedcami Československa i zahraničia a vytvoril ako prvý unikátne kresby, maľby a ilustrácie kníh pravekých dinosaurov, mamutov, cicavcov i pračloveka. Takmer 60 rokov venoval štúdiu anatómie týchto pradávnych tvorov, ktoré do detailov stvárnil v 14 000 ilustráciách, 500 knižných tituloch, 160 literárnych seriáloch a 1000 veľkých olejomaľbách. Tie najväčšie sú umiestnené v prírodovednom múzeu v Hradci Králové. Práve on bol tým človekom, ktorý ovplyvnil aj životnú cestu pána docenta Kundráta. On bol tým človekom, ktorý ho v tom čase očaril svojimi kresbami neznámych živočíchov a rozpútal v ňom túžbu po neznámej minulosti našej Zeme. Pán docent Kundrát pracuje v centre interdisciplinárnych vied na UPJŠ v Košiciach, kde vyučuje odbory ako Evolúcia človeka, Paleozoológia a pod. Spolupracuje s niekoľkými univerzitami vo svete,
veľa rokov strávil na rôznych expedíciách v Kanade, Argentíne, Japonsku, Číne, Uzbekystane, Austrálii a pod. a je objaviteľom niekoľkých druhov dinosaurov.
Beseda s ním bola veľmi zaujímavá a sme nesmierne radi, že sme mali možnosť stretnúť sa s takou významnou osobnosťou Slovenskej vedy, ktorá niečo vo svete znamená .
Výchovný koncert ,,SPIEVAJŽE SI, SPIEVAJ"
Žiaci našej základnej školy sa dňa 20. februára 2025 zúčastnili výchovného koncertu, ktorý bol zameraný na slovenský folklór. Na koncerte účinkoval folklórny súbor „Rodina Hlbocká“ . Tento súbor tvorí desať členov: otec Peter, mama Katarína a osem detí – Jožko, Mária, Anička, Peťka, Miško, Jurko, Martinko a Jakubko. Dušou folklórnej skupiny sú rodičia Peter a Katarína, dlhoroční členovia SĽUK-u. Okrem Slovenska súbor účinkoval v Rakúsku, Taliansku, Nemecku, Bulharsku, Poľsku a v Česku.
Ľudová hudba a folklór majú v slovenskej kultúre dlhú tradíciu. Hudba je po stáročia neodmysliteľnou súčasťou života slovenského národa a ovplyvnila mnohé oblasti nášho života. Ľudové piesne, ktoré patria k našim najstarším umeleckým prejavom, odrážajú život jednoduchých ľudí so všetkými ich radosťami i starosťami.
Repertoár folklórneho súboru tvoria ľudové piesne z celého Slovenska so sprievodom ľudových hudobných nástrojov ako sú píšťalka-koncovka, šesťdierková píšťalka, píšťalka dvojačka, drumbľa, píla, gajdy, mrmlák, flauty, husle, violončelo, ozembuch, ninera, heligónka, zvonce a tiež fujara, ktorá bola zaradená aj do zoznamu diel nehmotného dedičstva UNESCO. Zvuk fujary je špecifický a nenapodobiteľný.
Výchovný koncert „SPIEVAJŽE SI, SPIEVAJ“ bol chronologicky usporiadaný. Deti si vypočuli uspávanky, ktoré kedysi spievali mamy svojim deťom. Ďalej nám speváci zaspievali pesničky ľúbostné, fašiangové, pracovné, smútočné. Zoznámili nás s ľudovými zvykmi, tradíciami a obyčajami našich predkov. Umelci z Piešťan mali oblečené prekrásne kroje a na scéne používali tradičné ľudové rekvizity. Počas celého koncertu sa žiaci zapájali do programu, čím bol koncert zaujímavý. Na záver sme si všetci spolu zaspievali.
Ďakujeme spevákom za umelecký zážitok.
POUKÁZANIE 2 % z daní z príjmu fyzických osôb
Vážení rodičia a priatelia ZŠ, obraciame sa na Vás aj tento rok s prosbou o darovanie 2 % z dane z príjmov nášmu Občianskemu združeniu SRRZ-RZ pri Základnej škole v Belej-Duliciach. Vaše 2 % pre nás znamenajú dôveru a podporu v rozvoji aktivít pre žiakov aj zamestnancov našej školy.
Získané finančné prostriedky slúžia na :
- organizovanie školských rozvojových aktivít v prospech vašich detí,
- skvalitnenie materiálno-technického vybavenia ZŠ a výchovno-vzdelávacieho procesu
- s ich pomocou vytvárame príjemné a obohatené prostredie tried i areálu školy.
Ako darovať 2 %?
1. Požiadajte svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane (nezabudnite zaškrtnúť kolónku VII).
2. Následne od zamestnávateľa získate Potvrdenie o zaplatení dane, z ktorého si vypočítate 2 % z Vašej zaplatenej dane.
3. Údaje vyplníte do formulára Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane, ktorý nájdete na webstránke školy alebo v prílohe tohto oznamu.
4. Obe tlačivá doručíte na daňový úrad do 30. 4. 2025.
Radi to vybavíme za Vás! Stačí, ak nám vyplnené tlačivá odovzdáte osobne alebo vložíte do schránky pri zborovni ZŠ.Tlačivo si môžete stiahnuť tu:Vyhlasenie_2024-nove.pdf
Za prejavenú podporu a dôveru
Ď*A*K*U*J*E*M*E !
Súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy
Hviezdoslavov Kubín
Tento rok sa koná 71. ročník Hviezdoslavovho Kubína.
V utorok 11. februára 2025 sme usporiadali školské kolo tejto súťaže. Opäť sa konala v peknom priestore sobášnej miestnosti kultúrneho domu. Z triednych kôl postúpilo 21 žiakov. Ďakujeme všetkým za snahu a ochotu venovať sa prednesu.
Žiaci súťažili v prednese poézie a prózy v 3. kategóriách.Vyhodnotenie:
1. kategória – 2., 3., 4. ročník
Poézia
1. miesto – Michaela Sítková – žiačka 4. ročníka
2. miesto – Kristína Matejčíková – žiačka 3. ročníka a Peter Blahušiak – žiak 4. ročníka
3. miesto – Matúš Fiolka – žiak 2. ročníka a Ema Strišková žiačka – 4. ročníkaPróza
1. miesto – Ema Bernátová – žiačka 4. ročníka2. kategória – 5., 6. ročník
Poézia
1. miesto – Jakub Froľo – žiak 6. ročníka
2. miesto – Dominik Šipka – žiak 6. ročníka
3. miesto – Patrik Rufus – žiak 6. ročníka
Próza – 03. kategória – 7., 8., 9. ročník
Poézia
1. miesto – Marko Kováčik – žiak 8. ročníka
Próza
1. miesto – Rebeka Kováčiková – žiačka 9. ročníka
2. miesto – Viktória Blahová – žiačka 9. ročníkaDržíme palce žiakom, ktorí budú reprezentovať školu v okresnom kole – to sa bude konať v dňoch 24. 3. 2025 – 27. 3. 2025 v Turčianskej knižnici v Martine.
Cvičenie v prírode "Hrebienok 2025"
Naši žiaci druhého stupňa sa v rámci cvičení v prírode vybrali pozrieť najnavštevovanejšiu zimnú atrakciu, nachádzajúcu sa vo Vysokých Tatrách na Hrebienku vo výške 1 285 m n. m.
12. ročník Tatranského dómu je venovaný pápežovi Jánovi Pavlovi II.. V ľadovej bazilike je zobrazená Wawelská katedrála a kostol sv. Vojtecha v Krakove. Téma bola zvolená pri príležitosti 30. výročia návštevy Jána Pavla II. vo Vysokých Tatrách. Posolstvo jeho výroku pri tatranskej návšteve: „Tatry nerozdeľujú, ale spájajú!“ si dnes určite uvedomujeme viac ako kedykoľvek predtým...
Táto turistika bola pre žiakov nielen zábavnou a vzdelávacou aktivitou, ale aj príležitosťou na obdivovanie majstrovských diel vytvorených z ľadu a snehu.
Výstup na Hrebienok sa začal v obedňajších hodinách, keď sa žiaci vybrali na túru zo Starého Smokovca, kam docestovali až tromi vlakmi. Cesta viedla príjemným terénom a poskytovala nádherné výhľady na okolitú prírodu, bohužiaľ tento rok bez snehu. Aj keď bolo mrazivo a zimno, deti boli nadšené z príchodu do srdca tatranských hôr, kde na nich čakalo niečo výnimočné. Tieto úchvatné umelecké diela, vytvorené skúsenými sochármi, zobrazujú rôzne motívy od prírodných scenérií až po fantastické postavy. Žiaci sa s nadšením prechádzali medzi jednotlivými sochami, obdivovali ich detailnosť a jedinečnosť.
Cvičenia v prírode na Hrebienoku boli pre žiakov nezabudnuteľným zážitkom, ktorý ich obohatil nielen o nové informácie, ale aj o krásne spomienky. Krása ľadových sôch a výhľady na Vysoké Tatry určite zanechali v ich srdciach stopy, ktoré si ponesú po celý život. Ukázalo sa, že aj v zime sa dajú zažiť nezabudnuteľné okamihy a že krása prírody a umenia sa dá nájsť v každom ročnom období.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Cvičenie v prírode "Hrebienok 2025".
2
Valentínska pošta
Milí žiaci,
blíži sa sviatok svätého Valentína a s ním aj naša valentínska pošta! Ak chcete potešiť svojich kamarátov, spolužiakov či učiteľov, napíšte im krásnu valentínku a vhoďte ju do špeciálnej krabice, ktorá bude umiestnená na dolnej chodbe.
Valentínky budú doručené 14. februára. Nezabudnite na meno a triedu adresáta, aby sa pohľadnica dostala do správnych rúk.
Tešíme sa na vaše odkazy plné priateľstva a lásky! ❤️
Lyžiarsky výcvik
Dlho sme sa nemohli dočkať, kedy už konečne napadne sneh. Každé ráno, keď sme sa prebudili, bežali sme sa pozrieť z okna s nádejou, že uvidíme konečne zasneženú krajinu. Vytúžené dni neprichádzali, z oblohy nezačali poletovať vločky, ale postupne sa začalo ochladzovať, ba priam mrznúť. To bol signál pre umelé zasnežovanie lyžiarskych tratí v najbližšom stredisku zimných športov v Jasenskej doline a my sme sa mohli vybrať na vytúžený lyžiarsky výcvik. Všetci sme chodili s úsmevom na tvári a stále si pripomínali:
„V pondelok budeme na svahoch Jasenskej doliny kraľovať my - žiaci školy z Belej - Dulíc“. Lyžiarsky výcvik bol organizovaný pre žiakov 1. až 9. ročníka v blízkom lyžiarskom stredisku Jasenská dolina. Obsah lyžiarskeho výcviku tvoril základný a zdokonaľovací výcvik. Cieľom základného lyžiarskeho výcviku bolo osvojiť si základné lyžiarske zručnosti a vedomosti na úrovni bezpečného pohybu na lyžiach v nenáročnom teréne. Cieľom zdokonaľovacieho lyžiarskeho výcviku bolo zdokonaliť sa v lyžiarskej technike a zvládnuť základy carvingového lyžovania. Okrem praktických zručností si žiaci osvojili aj teoretické vedomosti - zásady správania sa na lyžiarskych tratiach (tzv. Biely kódex), pravidlá jazdy na vleku, pravidlá správania sa pri stretnutí so snežným vozidlom, označenie zjazdoviek a tratí, prvá pomoc a pod.Nádherné počasie a dobré snehové podmienky boli neopakovateľným zážitkom každého účastníka. Pondelňajšie pády vystriedal postupne úspech a v piatok popoludní z Jasenskej doliny odchádzali všetci ako zdatní lyžiari s prísľubom, že o rok si lyžiarsky výcvik znovu nenechajú ujsť.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Lyžiarsky výcvik.
Legománia
Na našej škole sa uskutočnila populárna súťaž v stavaní s LEGO kociek - Legománia. Tento rok sa do nej zapojili deti zo 1. až 4. ročníka, ktoré mali možnosť preukázať svoju kreativitu a zručnosti pri stavaní podľa troch veľmi zaujímavých tém: tajomný predmet , najvyššia veža a Mesto snov.
Legománia na sa opäť ukázala ako skvelý spôsob, ako podporiť kreativitu a zručnosti detí v oblasti stavania a tímovej spolupráce. Súťaž dala deťom príležitosť preskúmať svoje predstavy o budúcnosti, o tajomných svetoch a o vlastných mestách snov. Na záver sa deti tešili z pekných cien, ktoré im pripomenuli, že aj pri hre s LEGO kockami môžu vytvárať niečo naozaj výnimočné. Tento ročník Legománie bol ďalším dôkazom toho, že LEGO nie je len o skladaní kociek, ale o rozvoji kreativity, predstavivosti a schopnosti spolupracovať na spoločných cieľoch.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Legománia.