Ako každý rok aj tento sme sa zapojili do zberu papiera. Na škole sme ho už vyhodnotili, ale čakali sme na vyhodnotenie zberu spoločnosťou Brantner Fatra s.r.o. v rámci okresu Martin. Do súťaže sa zapojilo 11 škôl z okolitých obcí a mesta. Nášho najaktívnejšieho žiaka v zbere papiera Richarda Simonidesa prišli do školy oceniť zamestnankyne Brantner Fatra. Podarilo sa mu nazbierať 449 kg. Výhercovi gratulujeme. Do galérie Zber papiera boli pridané fotografie.
Zber papiera
Vianočné tvorivé dielne
3. decembra popoludní sa triedy školy zmenili na tvorivé dielne. Žiaci školy, ale i deti MŠ si spríjemnili predvianočný čas výrobou drobných darčekov a dekoračných predmetov. Touto cestou chceme poďakovať pani učiteľkám zo školy, ale i pani učiteľkám zo SZUŠ Liptovská Štiavnica za organizáciu. Každý kto prišiel si mohol vyrobiť toľko ozdôbok, koľko stihol. Do galérie Vianočné tvorivé dielne boli pridané fotografie.
Vianočné trhy
Vianoce majú iste veľa nádherných prívlastkov, ale jedno je isté. Všetci, či malí, či veľkí, mladí či starší, sa na tento čarovný sviatok tešíme. Výnimkou nie sú ani žiaci základnej školy, ktorí sa s veľkou radosťou zapojili do vianočných príprav. Pod vedením pani učiteliek vyrábali rôzne vianočné ozdoby, dekorácie, koláčiky na tradičné vianočné trhy, ktoré sa konali v obci dňa 7.12.2019. Do príprav sa zapojili aj mnohí rodičia, ktorí tiež prispeli rôznymi výrobkami, za čo im patrí veľké ĎAKUJEME. Finančný výťažok z predaja použijeme na nákup učebných pomôcok. Do galérie Vianočné trhy boli pridané fotografie.
Mikuláš
V piatok dňa 6.12. 2019 prebehol na škole Mikulášsky program, ktorý si pripravili žiaci 9. ročníka pre ostatných žiakov školy. Predstavili postavu Mikuláša, jeho históriu i poslanie a obdarovali deti sladkým darčekom. Do galérie Mikuláš boli pridané fotografie.
Súťaž o florbalové vybavenie
Florbal je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúci halový šport. Preto sme sa zapojili do súťaže o florbalovú výstroj. (https://www.florbal4u.com/sutaz-pre-zakladne-skoly)
Tvorivé dielne
Vianočná akadémia
On-line koncert - „Príbeh hudby 2“
V piatok 22. 11. sme sa po druhý krát zapojili do sledovania moderného on-line koncertu s názvom „Príbeh hudby 2“. V tomto roku sa organizátori zaoberali „nesmrteľnosťou“ v oblasti hudobného umenia. Prečo sa niektoré hudobné diela a ich skladatelia stali z pohľadu popularity „nesmrteľnými“? Čo robili niektorí hudobní skladatelia dobre a iným sa v tom až tak nedarilo? V čom tkvie tajomstvo dobrej hudby? V rámci koncertu sa zaoberali zákonitosťami, ktoré platia pre všetky výborné hudobné diela. Na koncerte zaznelo množstvo hudobných ukážok, na ktorých informácie demonštrovali.
Výnimočná na koncerte bola tiež jeho interaktivita. Žiaci na celom Slovensku sa mohli prostredníctvom Internetu vyjadriť a vybrať jednu z dvoch skladieb, ktorá je, podľa ich názoru, „nesmrteľnou“, a tak priamo zasiahnuť do priebehu koncertu.
Celím koncertom nás sprevádzal Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor, folklórny súbor Romano Jilo, klavirista Maroš Klátik a dirigent a moderátor koncertu, Gabriel Rovňák ml.
Do galérie On-line koncert - „Príbeh hudby 2“ boli pridané fotografie.
Etnografické múzeu
20.11.2019 sme sa zúčastnili so žiakmi VI. a VII.A vzdelávacieho programu „Od črpáka k bryndzi“ v Etnografickom múzeu. Išlo o program, kde sa žiaci oboznámili s valašskou kolonizáciou nášho územia – dozvedeli sa o príchode Valachov z Rumunska, ktorí k nám priniesli spôsob chovu oviec v horských oblastiach, výrobu ovčieho syra, bryndze. Deti si vytvárali návrhy vlastných črpákov a prezreli sme si i expozíciu ovčiarstva v múzeu. Do galérie Etnografickom múzeu boli pridané fotografie.
Finančná sloboda
Dňa 20.11.2019 si žiaci 8. a 9. ročníka vyskúšali hru z finančnej gramotnosti pod názvom „FINANČNÁ SLOBODA“. Tento projekt finančnej gramotnosti realizuje najväčšia finančná sprostredkovateľská spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko a. s. Týmto projektom napĺňa filozofiu svojej spoločenskej zodpovednosti. Ide o nekomerčnú a neziskovú aktivitu tejto finančnej spoločnosti, ktorej cieľom je zvýšiť finančnú gramotnosť v slovenských rodinách, na základných, stredných či vysokých školách, aj v širšej komunite.
Lektorka Mgr. Martina Lettrichová počas dňa hrala zo žiakmi hru „FINANČNÁ SLOBODA“. Sedemnásti žiaci hrali vo dvojici, alebo po jednom. Starali sa o finančné plánovanie fiktívnej rodiny. Každý dostal do opatery manželský pár vo veku 30 rokov a prechádzal s ním 30 rokov ich života. Uzatváral im finančné produkty, čelil rôznym nástrahám života. Radil im v množstve finančných príležitostí, či a ako ich majú využiť. Produkty v hre majú veľa vlastností reálnych produktov, preto sa pri rozhodovaní vychádza z reálneho sveta a podmienok. Účelom hry je splniť všetky ciele rodiny a to sú:
1. vlastná nehnuteľnosť na bývanie
2. veľký cieľ rodiny (napr. vzdelanie detí, dovolenka, chata…)
3. cieľ najväčší a hlavný – finančná nezávislosť aspoň vo veku 60 rokov rodičov.
Do galérie Finančná sloboda boli pridané fotografie.
Triedne aktívy združenia rodičov
Oznamujeme zákonným zástupcom, že triedne aktívy združenia rodičov sa uskutočnia v utorok 19. novembra 2019 od 15:00 do 17:30 hodiny v základnej škole.
Program: Výchovno-vzdelávacie výsledky za 1. štvrťrok 2019/2020.
Plánované podujatia a aktivity na mesiac december, január.
Matematická súťaž ZAMAT
Žiaci 5. ročníka Buľovská Alžbetka, Šimko Daniel, Tomáš Wagner a Zbýňovcová Michaela sa dňa 15.11. 2019 zúčastnili matematickej súťaže ZAMAT, kde obsadili krásne 2. miesto. Žiakom blahoželáme a želáme veľa ďalších úspechov. Do galérie Matematická súťaž ZAMAT boli pridané fotografie.
Projektová práca 9. ročník: Moja profesijná orientácia
Žiaci 9. ročníka ukončili prvý tématický celok v rámci občianskej náuky projektovou prácou na tému MOJA PROFESIJNÁ ORIENTÁCIA. Každý deviatak má predstavu o svojom budúcom povolaní. Postupne nás oboznamovali o povolaniach, ktoré ich lákajú. Do galérie Projektová práca 9. ročník: Moja profesijná orientácia boli pridané fotografie.
zber papiera
Príbeh hudby 2
Posedenie pre dôchodcov
Dňa 18.10.2019 v KD sa konalo pri príležitosti Októbra – mesiaca úcta k starším, posedenie pre dôchodcov. Žiaci ZŠ a MŠ pripravili kultúrny program, ktorým poďakovali svojim starým rodičom za celoživotnú prácu. Svoj život naplnili činmi pre blaho našej obce a vlasti.
Želáme im, aby prežili ešte veľa príjemných chvíľ v svojom živote. Prajeme pevné zdravie, sily, lásku, rodinnú pohodu, vďačné a milé slovo od svojich najbližších, radosť a optimizmus zo života...
Do galérie Posedenie pre dôchodcov boli pridané fotografie.
Hudobná výchova v 7. a 8. ročníku
Žiaci 7. a 8. ročníka si sami vyrobili chrastítko, alebo bubienok na hodine hudobnej výchovy. Niektorým sa výrobok podaril viac, iným menej. Pozrite sa do galérie Hudobná výchova v 7. a 8. ročníku boli pridané fotografie.
Literárno-dejepisná exkurzia
9. októbra 2019 sa žiaci 8. a 9. ročníka pod vedením Mgr. Janky Bednárovej a Mgr. Ľubice Hlinkovej zúčastnili literárno-dejepisnej exkurzie v Martine. Najskôr nám sprievodkyňa Mgr. Martina Jesenská v Národnej dvorane prvej budovy Matice slovenskej priblížila význam a prínos Memorandového zhromaždenia, založenie Matice slovenskej, troch slovenských gymnázií. Prezreli sme si stálu expozíciu Literárneho múzea. Zamerali sme sa predovšetkým na literárnu činnosť štúrovcov. Potom naše kroky smerovali na Memorandové námestie, k prvej historickej budove gymnázia, k druhej budove Matice slovenskej. Prešli sme pešou zónou Martina a oboznámili sme žiakov s najvýznamnejšími historickými budovami, ktoré sa tu nachádzajú – Národný dom, Gašparíkovské kníhkupectvo, Prírodovedné múzeum A. Kmeťa, budova Tatrabanky – miesto prijatia Deklarácie slovenského národa, Župný dom, ranogotický katolícky kostol sv. Martina. Exkurziu sme chceli zavŕšiť prehliadkou Národného cintorína. Daždivé počasie prekazilo náš plán. Do galérie Literárno-dejepisná exkurzia boli pridané fotografie.
Projekt, Záložka do knihy spája školy
Aj v tomto školskom roku sa naša ZŠ zúčastnila partnerského projektu ,,Záložka do knihy spája školy - tento šk. rok má tému List za listom – baví ma čítať“. Jeho podstatou je výmena žiakmi vytvorených záložiek do kníh medzi partnerskými školami, ktoré sa samozrejme z roka na rok menia. Záložky majú prezentovať prehľad literárnej tvorby detí a schopnosť preniesť svoje zážitky a nápady na papier. Tvorivosti sa medze nekladú, a tak ich stvárnenie má rôznorodú povahu a podobu.
Našou partnerskou školou tento školský rok je ZŠ Fábryho 44, Košice, kde žiaci pracovali pod dohľadom pani uč. Rigdovej, Drozdovej.
Na našej škole pracovali žiaci pod dohľadom pani uč. Hlinkovej a Bajesovej.
Do galérie Záložka boli pridané fotografie.
Pamiatka zosnulých
Prvého novembra sme si spomenuli na našich zosnulých. Žiaci piatého ročníka Marko Ďurík, Matej Mucha a Danko Šimko si pripravili projekt, aby nám priblížili kedy, a prečo slávime tento sviatok. Do galérie Pamiatka zosnulých boli pridané fotografie.